Štafeta se skládá ze čtyř úseků po 100 metrech. Každý závodník družstva ve štafetovém běhu má právo běžet pouze jednou. Štafetovým kolíkem je proudnice. Předání štafetového kolíku (proudnice) se provádí ve 20 metrové zóně předávky. Štafetový kolík nesmí být při předání hozen.
Při upadnutí proudnice během předávky, může proudnici zvednout jen předávající.Proudnice, která upadla na sousední dráhu se smí zvednout jen tak, aby to nepřekáželo druhému závodníkovi, v opačném případě je družstvo odvoláno ze závodu.
Závodník, který přijímá štafetu, může začít běžet 10 metrů před začátkem předávacího úseku. Proudnice se může nosit libovolným způsobem. Závodník, který předal proudnici, může sejít z dráhy vymezené pro běh jedině tehdy, když se přesvědčil, že nebude překážet ostatním závodníkům.
Jakákoli pomoc závodníkovi při plnění úkolů v úseku není dovolena. Družstvo, které poruší pravidla, je diskvalifikováno.Na prvním úseku je umístěn ve vzdálenosti 30 m od startu „domeček“ délky 5 m, šířky 2,5 m a výšky 2,5 m.
Na druhém úseku ve vzdálenosti 150 m od startu je umístěna překážková stěna, stejná jako v běhu na 100 m s překážkami.
Na třetím úseku ve vzdálenosti 215 m od startu umístí závodník dvě svinuté dvacetimetrové hadice C-52 mm. 10 m za hadicemi začíná náběhový můstek kladiny a ve vzdálenosti 255 m od startu si závodník umístí rozdělovač.
Na čtvrtém úseku ve vzdálenosti 320 m od startu je umístěn ruční hasicí přístroj a ve vzdálenosti 350 m je umístěná nádrž s hořlavou kapalinou. Soutěžící na prvním úseku je vyzbrojen štafetovou proudnicí (štafetový kolík) a na překonání domečku sklapovacím žebříkem.
- Soutěžící se sklápěcím žebříkem a proudnicí zaujme postavení na startu. Po odstartování zdolá na prvém úseku štafety pomocí žebříku překážku zvanou „domeček“ (délka 5m, šířka 2,5m a výška 2,5m) Při překonávání domečku se musí dotknout plošiny a seskočit do vlastní dráhy za vymezovací čáru. Při dopadu před vymezenou čáru je závodník povinen se vrátit a znova překonat domeček. Po zdolání domečku se do nádrže s hořlavou kapalinou vlévá do stanoveného místa benzin. Tímto místem je levý bližší přední roh nádrže ve směru běhu. V pásmu předání předá štafetu soutěžícímu na druhém úseku.
- Soutěžící na druhém úseku zdolá překážkovou stěnu (stejná jako v běhu 100 m překážek) bez toho, že by se nohama opíral o stojky nebo o podpěry stabilizující bariéru a předá štafetu v pásmu předání soutěžícímu na třetím úseku. Po překonání bariéry, v okamžiku dopadu závodníka, se zapaluje hořlavá kapalina v nádrži.
- Soutěžící na třetím úseku uchopí hadice a rozvine je před, na, nebo za kladinou, přeběhne kladinu, seskočí z kladiny za ohraničující čáru do vlastní dráhy, spojí hadice, jednu půlspojku napojí na rozdělovač, na druhou půlspojku napojí proudnici před pásmem odpojení tak, aby bylo zřetelně vidět její napojení, v pásmu odpojení proudnici odpojí a v pásmu předání ji předá soutěžícímu na čtvrtém úseku. Hadice se přenášejí libovolným způsobem. Spojování hadic mezi sebou a s proudnicí se může provádět na místě i za pohybu po dráze. Při seskoku z kladiny na zem před vymezovací čárou je závodník povinen se vrátit a znova přeběhnout kladinu; po proběhnutí cílem musí být půlspojky spojeny.
- Závodník na čtvrtém úseku přiběhne k přenosnému hasicímu přístroji, zprovozní jej a přenese ho k nádrži, kde uhasí hořící kapalinu. Po jejím uhašení není povoleno ponechat hasicí přístroj v nádrži. Jestliže se hořící kapalinu nepodaří uhasit jedním hasicím přístrojem, závodník může použít rezervní hasicí přístroj. Po uhašení kapaliny závodník odloží hasicí přístroj tak, aby se nedotýkal nádrže a přitom zůstal ve své dráze a běží do cíle. Překážky musí soutěžící překonat se všemi předepsanými ochrannými pomůckami a příslušným nářadím. Poslední závodník družstva musí překonat cílovou čáru i s proudnicí
Po každém pokusu se musí vylít obsah nádrže a použít nová směs (i když nebyla zapálena). Na mezinárodních závodech před začátkem prvního rozběhu štafety je nezbytně nutné zahřát nádrž na hořlavou kapalinu spálením čtvrt (0,25) litru benzínu.
U žen, dorostenců a dorostenek se na čtvrtém úseku hašení neprovádí. Přenosný hasicí přístroj se jen přenáší na označené místo (značku), kde se postaví. Ten nesmí spadnout do proběhnutí soutěžícího cílem.
Pro soutěže I. kola a pro ženy a dorostenky ve všech kolech se připouští nahradit domeček překážkou s oknem. Tu soutěžící překoná tak, že okno proleze. Nesmí ji překonávat skokem plavmo. Žebřík se v tom případě nepoužívá. Ženy a dorostenky překonávají na druhém úseku místo překážky nízkou překážku.
Převzato z webu: https://www.hzscr.cz/